Dacia arıza lambaları anlamları tek görselde topladık.

Gösterge panelinde beliren ikaz işareti sonrası ikaz işaretinin anlamını öğrenmek için bu sayfadasınız. Dacia arıza lambaları ve anlamlarını tek bir görselde düzenleyerek sizinle paylaşmak istedik. Dacia ikaz işaretleri ve anlamları her ne kadar aracınızın yanında gelen Dacia kullanım klavuzunun içerisinde bulunsada Dacia arıza lambalarının anlamlarına hızlı bir şekilde ulaşmak daha kolay olacaktır.


Dacia arıza lambaları neden yanar ?

Dacia marka aracınızın gösterge panelinde bulunan ikaz işaretlerinin (arıza uyarı ışıklarının) belirme sebebi aracınızda ters giden birşeyler olduğunu kullanıcaya haber vermektir. Gösterge panelinde ikaz işaretleri yandığında telaş etmeden hemen aracımızı güvenli bir yere alıp Dacia ikaz işaretinin ne anlama geldiğine bakmamız gerekiyor ki biran önce verilen arıza ışığının nedeni anlayarak aracımıza müdahale edelim.

Dacia arıza lambaları  araç modeline göre değişiyor mu?

Dacia araçlarımızda tüm modellerde gösterge paneli aynı panel aynı olmasa bile gösterge panelinde beliren Dacia ikaz işaretleri şekilleri hemen hemen birbirine benzemekte. Göstergede gördüğünüz Dacia arıza lambasını aşağıda yer alan görselden bularak anlamını öğrene bilirsiniz.


(1)Hava yastığı arıza ışığı neden yanar ?

Gösterge panelimizde eğer bu uyarıyı alıyorsanız aracınızda bulunan hava yastıkları ile ilgili teknik bir problem olduğunu Dacia ikaz işareti ile bildirmektedir. Bu durumda en yakın yetkili servise başvurarak hava yastıklarınızı kontrol ettiriniz.

(2) ABS Fren arıza ışığı neden yanar ?

Gösterge panelinde eğer ABS Fren uyarısı alıyorsanız fren sisteminiz ile ilgili bir problem olduğu anlaşılmaktadır. Frenlerin hayati önem taşıdığı unutulmadan en yakın yetkili servise frenlerimizi kontrol ettirmemiz gerekmektedir.

(3) Genel Arıza ışığı arıza ışığı neden yanar ?

Gösterge panelinde üç numaralı dacia genel arıza ışığını alıyorsak bu ışığın bir çok sebebi ola bilir. yukarıda ki görselde her ne kadar ısıtma bujileri ile ilgili bir arıza olduğundan söz edilsede bu arıza ışığı sırf bu sebepten yanmamaktadır. Tam anlamı ile arıza tespiti için aracınızı yetkili servise kontrol ettirin.

(4) Açık kapı uyarı ışığı neden yanar ?

Aracımızda bulunan kapılardan her hangi birinin açık olduğunu belirten ışıktır. Genellikle açık olan kapıyı gösterir güncelle gösterilmektedir. Bu uyarı ışığını gördüğümüzde tüm kapılarımızın bagaj kapağı dahil kapalı olduğundan emin olamalıyız. Eğer tüm kapıların kapalı olduğundan eminsek kapı sensörlerimizden arızalı olan sensörün tespiti için yetkili servise başvurmalıyız.

(5) Lastik basıncı uyarı ışığı neden yanar ?

Dacia lastik basıncı kaç psi  öncelikle bunu bilmeliyiz Dacia lastik basıncı kaç psi makalemizi inceleyerek bunu en kısa yoldan nasıl öğrene bileceğinizi öğreneceksiniz. Bu uyarıyı aldığımızda lastik havamızın inik olduğunu yada lastiğimizin patladığını anlıyoruz. Aracımızdan inip lastiklerimizden inik yada havası az olanı tespit etmemiz gerekmekte. Tüm lastiklerin hava basıncını doğru olarak eşitledikten sonra hayla bu uyarıyı alıyorsanız lastik sibobunda bulunan basınç sensörlerinizden birinde arıza var demektir. En yakın lastikçi yada yetkili servise başvurarak lastik basınç sensörünüzü değiştirin. Lastik basıncınızı tamamladıktan sonra Dacia lastik uyarı ışığı söndürme işlemi için ilgili makalemizi inceleyiniz.

(6) Akü problemi uyarı ışığı neden yanar ?

Dacia akü uyarı ışığını gösterge panelinde görüyorsanız bu durumda akünüzün voltajının düştüğü yada akünüzün şarj olmadığı anlamına gelir. Her hangi bir akücüden akü voltajınızı ölçtürerek voltaj düşük ise akünüzü değiştirmeniz gerekmekte.

(7) El Freni uyarı ışığı neden yanar ?

Dacia uyarı lambalarından biri olan el freni uyarı ışığı aracınızın el frenini çekili konumdayken yanar. Eğer bu uyarı ışığı el frenini indirmenize rağmen ekranda kalıyorsa bu durumda el freni sensörünüzde arıza var demektir. En yakın yetkili servise başvurarak sensörünüzü kontrol ettirin.

(8) Motor yağı ikaz işareti – uyarı ışığı neden yanar ?

Dacia aracımızın en önemli uyarı ikaz ışıklarından biri olan yağ azaldı yada aracın yağlamasında bir problem olduğundan bahseden bu ışık yandığından hemen aracınızı stop ederek durdurun. Yanınızda yağ var ise yağınızı tamamlayarak aracınızı tekrar çalıştırın eğer yağınızı tamamlamanıza rağmen bu arıza işaretini görüyorsanız aracınızı stop ederek çekici marifetiyle en yakın yetkili servise başvurunuz.

(9-10) ESP  uyarı ışığı neden yanar ?

Aracınızın ESP sistemi devre dışı kaldığıda yanar ve aracınızda donanımsal bir problem olduğundan sizi uyarır. Aracınızla patinaj attığınızda bu ışık yanar söner bu durumda korkacak bişey yoktur fakat uzun süre bu uyarıyı alıyorsanız servise başvurmanızda fayda var.

(11) Yakıt azaldı uyarı ışığı neden yanar ?

Aracınızda yakıtınızın azaldığını size haber verir. Bu durumda yapmanız gereken depoyu doldurmaktır. Hepimizin ortak problemidir en yakın akar yakıt istasyonuna başvurun. =)

(12) Motor Soğutma problemi uyarı ışığı neden yanar ?

Motorun soğutma sistemi ile ilgili bir sıkıntı olduğundan size haber verir. 8 numaralı uyarı işaretiyle birlikte verirse işler daha karmalık bir hal alır. Bu uyarı işaretini gördüğünüzde panelde Dacia hararet gösterge uyarı ışığı belire bilir bu işaret belirmeden aracınızı uygun bi yere alıp hareket ettirmeden çekici marifetiyle en yakın servise başvurmak. burada bir dip not olarak geçmek istiyorum Dacia marka araçlarda hararet göstergesi bulunmaması çokça şikayet alıyor.

Elektiriksel arıza kesinti sonrası Dacia Radyo kodu öğrenmek.

Tüm Dacia uyarı lambalarını sizler için bir araya topladık bunlar harici tek bir arıza denilemese de aracınız elektriksel bir arızadan sonra sizden radyo kodu isteye bilir bu durumda Dacia radyo teyp kodu öğrenme makalemizi okuyarak bunu nasıl yapıcağınızı öğrene bilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir