DACİA VE RENAULT GURUBU ECO MOD NE İŞE YARAR? NASIL KULLANILIR? NERDE KULLANILMALI NEREDE KULLANILMAMALI?

DACİA ECO MOD NE İŞE YARAR NASIL KULLANILIR?

DACİA grubu araçlarda bulunan ECO MOD ‘un ne işe yaradığını nasıl kullanılması gerektiğini DACİA EKO MOD kullanımı hakkında bilinmesi gerekenleri sizle için incelemeye çalışacağız. Renault gurubu araçlarda da mevcut olan RENAULT EKO MOD ve DACİA EKO MOD RENAULT ‘un geliştirmiş olduğu bir yakıt tasarruf sistemdir diye biliriz.
DACİA ve RENAULT grubu araçlar için geliştirilen ECO MOD ya da EKO MOD diye tabir edilen tuşa kullanıcı tarafından basıldığında aslıda olanlar aracın yazılım değerlerinin değiştirilmesidir.
DACİA VEYA RENAULT ECO MODA GEÇİLDİĞİNDE ARACIMDA NE GİBİ DEĞİŞİKLİKLER OLUYOR?
ECO MOD tuşuna basıldığında örnek ile açıklayacak olursak; DACİA STEPWAY aracımız için örnek verecek olursak 1.5 DCİ araç 90 beygir gücünde iken ECO MOD ‘a geçildiğinde aracımız 90 beygir güçten 77 beygire yazılım olarak düşürülüyor. Ayrıca araç ani gaz tepkimelerine anında cevap vermek yerine daha yavaş ve yumuşak cevap vererek yakıt tüketimini en az seviyeye indiriyor.
Burada ki amaç aracı yazılım olarak en az yakıt tüketecek seviyeye getirerek ve gaz tepkimelerini azaltarak yakıt tüketimini en az seviyede tutmak ve keyifli bir sürüş deneyimi yaşata bilmektir.

DACİA VEYA RENAULT ECO MOD NE ZAMAN KULLANILMALI?

Aracımızda ECO MOD kullananın mantıklı olması için bazı şartlar mevcut bu şartlar ne gibi şartlar ne derseniz şu şekilde eğer aracınızla çok dur kalk yapacak iseniz, şehir içerisinde kullanacak iseniz ve aracınızla en çok 70 kilometre hızını geçmeyecek iseniz ECO MODU kullanmak mantıklı olacaktır.

 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

DACİA VE YA RENAULT ECO MOD NE ZAMAN KULLANILMAMALI?

Eğer ki aracınızı çok dur kalk yapmayacak şekilde kullanmayacak iseniz, uzun yola çıkıyorsanız veya 70 km ve üstü hız yapacak iseniz aracınızda ECO MODU kullanmanın yakıt tasarrufunun aksine aracı zorlayacağınız için yakıt sarfiyatı artacaktır ve aracınız yorulacaktır.

DACIA VE RENAULT ECO KOD HAKKINDA SONUC OLARAK.

ECO MODUN temel amacı aracımızda yakıt sarfiyatını azaltarak ekonomik bir sürüş sağlamaktır. Yakıt sarfiyatını düşüre bilmek adına sakin bir sürüş ve aracı fazla devirli kullanmamak yokuş aşağıya boş vitese aracımızı almamak gibi halk arasında basit çözümleri de kullanmakta fayda var.

 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

3 Replies to “DACİA VE RENAULT GURUBU ECO MOD NE İŞE YARAR? NASIL KULLANILIR? NERDE KULLANILMALI NEREDE KULLANILMAMALI?”

  1. Dacia Logan MCV aracı bayiden alırken ECO modu şehir içinde kullanmam söylendi,öyle de yaptım.trafik ışıklarında vitesi boşa alıp frene basdığımda,motor duracak (stop) yakıt tasarrufu sağlayacak diye bekledim, olmadı.Tam tersine ,şehir dışına çıkarken ECO modu kapattım.şehir içine geldim,trafik ışıklarında vitesi boşa alıp frene bastığımda,motor stop etti.Şaşırdım hemen vitesi 1 e attım,motor çalıştı.Diğer trafik ışıklarında da aynı şeyi yapınca,ECO modu kapattığım halde ECO mod gibi çalışması beni şaşırttı.İzah edecek var mı?
    Yanılıyor olabileceğim aklınıza gelebilir.ECO modda gösterge panelinde ECO ışığı yanmaktadır.Kapattığında kayboluyor.

  2. Eco modda 1600 1700 devirde direk vites büyült işareti çıkıyor. Normal modda 1900 2000 devirde büyüt işareti çıkıyor. Acaba avans ayarları ile de oynuyor mu araç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir