YAKIT TASARRUFU SAĞLAMAK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Ülkemizde yakıt fiyatları malumunuz tabiri yerindeyse almış başını gidiyor hem zam hep zamcık yapacak bir şey yok mecbur bineceğiz bu araca ama sürüş taktiklerimizle aracımızda yakıt tasarrufu sağlamaya çalışacağız ben elimden geldiğince artık aracımı çıkarmıyorum toplu taşımaya yöneldim şehir içerisinde buna zorlandık resmen arabamıza en son MTV zammından sonra %40 çık yani abartmamak lazım aracımızı kapının önünde tutmak bile masraf yaratır oldu ikinci evlat besliyoruz hani eskiden atlar kullanılırmış ya atın arpası nalı bakım ve besleme meselesi aynen tek beygirden çok beygire geçtiğimize göre parası da ona göre olacak tabi. Atalarımızın dediği gibi işten değil dişten artar prensibiyle mecbur atın arpasından keserek ekonomi sağlayacağız. Yani dişten arttırmaya çalışacağız ve aracımızda yakıt tasarrufu elde etmeye çalışacağız.

Şimdi gelelim bu işlemleri nasıl yapacağız sizler için derlediğim yakıt tasarrufu sağlamak için bir çok altın kuralı aşağıda listeledim bu sayede aracımızda % 20 ye ve daha fazlası yakıt tasarrufu sağlamak mümkün ayrıca akaryakıt firmalarının kampanyalarını takip ederek de indirimli yakıt almakta mantıklı bu sayede biraz daha fazla yol alabileceğiz Akaryakıt kampanyalı konulu makalemize linki tıklayarak ulaşa bilirsiniz.

YÜKSEK HIZDA ARACINIZI KULLANMAKTAN KAÇININ

Hız yakıtın düşmanıdır bakın sırf bu yüzden biz yakıt çok tüketmeyelim diye hız koridoru muhabbeti geldi hiç kıymet bilmiyoruz ülke ekonomisine bile katkısı var dimi ? Araçlarımızı alırken ilk önce baktığımız değerler arasında fabrika yakıt tüketim verileri vardır 100 km de kaç litre yakıt tüketir bakarız az yakan çok kaçan tercihimizdir her zaman hiç düşündünüz mü bu adamlar bu değerleri kaç km hızla elde ediyor ben kullandığımda neden bu verileri yakalayamıyorum işte siz düşünmeyin ben söylüyorum fabrika verileri genelde 90 km hızda motor sabit hızda ilen elde edilen verilerdir bu yüzden neymiş arkadaş 90 km hızla en az yakıt tüketim değerlerini yakalaya biliriz. Benim önerim ise 110 – 120 candır fazlası zarar.

MOTOR DEVRİNİ UYGUN ARALIĞA AYARLAYIN 

Aracımızı yüksek devirlerde sürmek motoru sıkıştırmak yani performanslı kullanmak aracımızın yakıt sarfiyatını arttıracaktır bu yüzden aracımızı benzinli araçlarda 2000 / 2500 devir arasında Dizel araçlarda ise 1500 / 2000 devir arasında vites yükseltmek yakıt sarfiyatımızı azaltacak en önemli faktörlerin başında gelmektedir.     

TRAFİK IŞIKLARINDA KALKIŞLARDA DİKKAT

Araçların en çok yakıt tükettiği an ilk kalkış anıdır trafik ışığında durdurunuz gaza hayvan gibi yüklenmeyin yavaş yavaş ılık ılık hızlanın arabayı red line a sokmanın anlamı yok zaten yakıt pahalı havan kime arkadaşım. Onun harici benim en çok kullandığım taktik baktım ileride kırmızı ışık yanıyor aracı boşa almadan yavaş yavaş yeşil yanana kadar ışığa yaklaşırım ışık yeşile döndüğünde devam fakirliğin gözü kör olsun ışıklarda kalkarken yanlamayı da çok isterdim ama hem yakıt fazla gidiyor hem de arabam önden çekişli  . Aklıma yeni geldi bunu da ekleyeyim artık tüm trafik ışıklarında saniye gösteriyor baktınız 59 saniye 1 dakika gibi bekleme süreleri var aracı stop edin bu şekilde start stop sistemi tasarrufu sağladınız.

PERİYODİK BAKIMLAR SIKI TAKİP EDİLEREK ZAMANINDA YAPILMALI

Bu makaleyi okuduğuna göre zaten fakirsin bide arabanın bakımını zamanında yaptırmazsan daha büyük sorunlar gelecektir. Şaka bir yana aracımızın bakımlarını zamanında yaptırmadığımızda tıkanan filitreler ve özelliğini yitiren motor yağı araca gerçekten zarar veriyor ve yakıt sarfiyatı buna bağlı olarak artıyor.

LASTİK BASINCI UYGUN OLMALI , ORJİNAL EBATLARDA LASTİK KULLANILMALI , MEVSİME UYGUN LASTİK TERCİH EDİLMELİ


En çok kıl olduğum lastikçi muhabbeti kullanım klavuzunda önler 32 arkalar 29 psi yazıyor misal veriyorum la adam hepsine 35 psi basıyor abi böyle daha iyi diyor aklıma hemen şu söz geliyor la zeki arkadaşım hangi mühendislik fakültesinden mezunsun bunu yapan mühendis onun hesabını yapmıştır elbette ki matematiğini sevdiğim 6 X 9 söyle hele diyesim geliyor çok dağıtmadan konuyu kullanım kılavuzunda yazan değerde hava basıncı ve ebatta lastik kullanmak yakıt tasarrufu konusunda emin olun ki en uygunudur. Bütün bunlardan sonra en önemli hususlardan biride mevsime uygun lastik tercih edilmeli yazın kış lastiği kullanıldığında özelliği gereği yolu daha çok tutacağından sürtünme artacak ve yakıt sarfiyatı fazla olacaktır. 

CAMLAR VE KLİMA KONUSU

Arkadaşım aracında klima varsa neden kullanmaz bir insan ben anlam vermiş değilim geçenlerde biyer de okudum klima kullanımı 100 km de 1 litre bile fark ettirmiyormuş uzun yolda camı açsan içeri dolan hava araca direnç gösterecek ve motor zorlanacaktır bu yüzdende yakıt sarfiyatı tabi ki artacaktır şimdi korkmadan çalıştır klimanı korkma.

ARACA GEREKSİZ YÜK YÜKLEMEKTEN KAÇININ

Araca gereksiz eşya koymayın yaptığı ağırlıktan dolayı sarfiyat artıyor gerçi bizim toplumumuzda hele de gurbette yaşıyorsan turşusundan tut taranasına yaprak sarmasına hepsi istiflenir anneler tarafından bu yüzden bir şey demiyorum fazla yüklemden yola çıkın.

PEYGAMBER VİTESİNDEN UZAK DURUN


Hepimiz peygamber vitesi tabirini duymuşudur boş vites bu konuyu kendiniz test edin ve karar verin yol bilgisayarında anlık yakıt tüketimi açın yokuş aşağıya inerken vitesteyken ayağınızı gazdan çekin ve değeri kontrol edin birde bu işlemi aracı boşa alarak deneyin göreceğiniz sonuç düşündüğünüz gibi olmayacaktır araç boş vitesteyken daha fazla yakıt sarf eder bu yüzden uygun vitesle yokuş aşağıya sallanın.

Benim aklıma gelenler bu kadar sislerinde aklına gelen hususları aşağıda yorumlar kısmına yaza bilirsiniz. Umarım bir gün bizlerde ucuz akaryakıt alabiliriz ve araçlarımıza yakıt korkusu olmadan bine biliriz kalın sağlıcakla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir