DACİA SANDERO STEPWAY NİSSAN JUKE İNCELEME VE KARŞILAŞTIRMA

DACİA STEPWAY 2017 MODEL 1.5DCİ 90BG MANUEL V.S NİSSAN JUKE VİSİA 2017 MODEL 1.5DCİ 110BG MANUEL KARŞILAŞTIRMA VE İNCELEME

Merhaba sizler için DACİA SANDERO STEPWAY 2017 model 1.5 dizel motor ile NİSSAN JUKE 2017 model 1.5 dizel motora sahip iki sevimli aracı inceleyip karşılaştırmaya çalışacağız. Makalemizi sonuna kadar okuyan bu araçlar arasında kalan her kullanıcının kafasından soru işaretlerinin gideceğine eminim. STEPWAY ve JUKE birbirine çok benzer araçlar bunu fiyat aralığı olarak söylüyorum. Fiyat aralığı genelde 50 bin Türk lirası ve 80 bin Türk lirası olan alıcı biraz yerden yüksek dizel ve yakıtı ekonomik bir araç arıyorsa birde bu aracı bayan kullanacaksa biçilmiş kaftan iki araçta.

STEPWAY VE JUKE GENEL PUANLAMA

Öncelikle araçların ikisine de 100 üzerinden bir puanlama yapacak olursam.
Genel olarak bu araçlar hemen hemen aynı diye bilirim ama NİSSAN JUKE daha gazla paket seçeneğine sahip ve opsiyon seçeneği fazla DACİA ekonomi aracı olduğu için tek paket seçeneği sunuyor bu yüzden de araca opsiyon kazandırmak pek elimizde değil bu yüzden JUKE %85 iken bence DACİA STEPWAY %75 puanı hak eder.
Ekonomi boyutunda bakacak olursak iki araçta aynı motoru kullanıyor DACİA ve Nissan’da kaputu kaldırdığımızda karşımıza aynı dizel motor çıkıyor yakıt tüketimi olarak bu yüzden araçlar başa baş gidiyor STEPWAY %90 verirse JUKE’ da %90’ı hak eder.
Performans konusunda JUKE STEPWAY’ e göre daha donanımlı olmasından dolayı JUKE %85 alırsa STEPWAY %80 alır. JUKE daha donanımlı demiştim biraz önce bu fiyatına da yansımıştır fiyat olarak aralarında çok bir fark olmasa da ekonomiyi zorladığı zamanlarda DACİA STEPWAY mecbur imdada yetişiyor.  Ne kadar para o kadar köfte diyerek
Güvenlik konusunda JUKE %75 ise STEPWAY %65 diyebiliriz.
Diğer kaynaklarda ise bu puanlama aşağıdaki şekilde yukarıdaki puanlar benim şahsi puanlamam.

2017 MODEL DACİA STEPWAY 1.5DCİ 90HP MANUEL FİYATI VE 2017 NİSSAN JUKE VİSİA 1.5DCİ 90HP MANUEL FİYATI

 

2017 ekim ayı itibariyle tüm sıfır araçlara zam geldi diye biliriz DACİA bu rakamları biraz daha abartarak araç başı 8 – 9 bin zam yaptı ciğerimizi söktü resmen 😀 tabi bu ciğer sökme operasyonu tüm sıfır araçlarda oldu bazı markalar 4-5 bin TL zam yaparken DACİA biraz daha haşin davrandı nedense son güncellemelerle birlikte 2017 model DACİA SANDERO STEPWAY 1.5DCİ 90HP MANUEL fiyatı 65.600 TL iken 2017 model NİSSAN JUKE VİSİA 1.5DCİ 90HP MANUEL’ in fiyatı 81.000 TL vicdanınız kurusun diyorum ve bu konu hakkında daha fazla yazmak istemiyorum.

DACİA SANDERO STEPWAY NİSSAN JUKE 1.5 DCİ 90 BG MOTOR İNCELEMESİ

 

Bu iki sevimli aracın aynı motoru kullandığından daha önce bahsetmiştik fakat fabrikalar çeşitli yazılım özelliklerini değiştirerek aynı motordan daha farkı değerler ala bilmekte internette gezinirken illaki denk gelmişsinizdir aracın yazılımıyla oynayarak beygir değerini yakıt tüketimi vs. değerleri değiştire biliyorlar bu yüzden iki aracın motor ve yakıt tüketim değerlerine bakmakta fayda var hafiften inceleyelim şimdi.
Silindir hacmi    : iki araç için aynı motor kullanıldığından silindir hacimleri eşit fabrika verilerine göre araçların silindir hacimleri 1461 CC
Begir gücü HP   : Yazılım farklılıklarından söz etmiştim işte burada bu farkı en net olarak görüyoruz DACİA SANDERO STEPWAY 1.5 DCİ motorla 90HP güç üretirken aynı motorla NİSSAN JUKE 110HP güç üretiyor buradan anlaşılacağı üzere güç olarak NİSSAN JUKE almış başını gitmiş.
Maksimum Tork: NİSSAN JUKE aynı motorla 260NM tork üretirken Dacia STEPWAY 220NM tork ürete biliyor vicdansızlar neden STEPWAY’e de yüklemediniz bu yazılımı demeden edemiyorum.
0-100 Hızlanma: Burada benim anlam veremediğim bir konu var la 110 hp JUKE nasıl olurda 90 hp STEPWAY in sadece 6 saniye fark yarata bilir? Bu büyük bir soru işareti yaptığınız yazılıma demeden edemiyorum. JUKE 11,2 saniyede 0-100 hıza çıka bilirken STEPWAY 11,8 saniyede 0-100 hızlanıyor.
Maksimum HIZ: Hız felakettir. Frene değil hızına güven. Radar var hız koridoru var artık araban 300 de yapsa basamayacaksın haşırt diye gelir ceza diyerek sözlerime başlıyorum. STEPWAY maksimum hız eşiği 167km ike JUKE saatte 175km hıza ulaşa biliyor.

DACİA SANDERO STEPWAY NİSSAN JUKE 1.5 DCİ 90 BG YAKIT TÜKETİMİ

 

Motor konusunda iki aracında donanımsal olarak aynı motoru kullandığını söylemiştik yazılımsal olarak farklılıklardan kaynaklanan ufak tefek değerler mevcut olduğunu da belirtmiştik. Yakıt tüketimi konusunda bundan dolayı pek fark görünmemekte. Aşağıdaki tabloda siz değerli takipçilerimiz için fabrika yakıt tüketim verilerini inceledik.

DACİA SANDERO STEPWAY 1.5DCİ NİSSAN JUKE VİSİA 1.5 DCİ
Şehir İçi : 4,6 Şehir İçi : 4,6
Şehirler Arası : 3,7 Şehirler Arası : 3,7
Ortalama : 4,0 Ortalama : 4,0
Yakıt Deposu : 50 Yakıt Deposu : 46

Tablodan anlaşılacağı üzere fabrika yakıt tüketim verileri bire bir aynı yalnız depo boyutlarından kaynaklanan yol alma mesafesi STEPWAY ‘da daha fazla 6 lt daha fazla yakıt alan SANDERO STEPWAY daha çok yol alacağı aşikar. Bu da bir avantaj oluşturuyor mu derseniz oluşturmuyor JUKE da koy 50 lt aynı yolu alıyorsun yani bir fark yok anlayacağınız.

DACİA SANDERO STEPWAY BAGAJ HACMİ NİSSAN JUKE BAGAJ HACMİ 

 

Daha önce DACİA SANDERO STEPWAY BAGAJ HACMİ konulu bir makale hazırlamıştık linkten bu makalemize ulaşa bilirsiniz.

DACİA SANDERO STEPWAY 1.5DCİ NİSSAN JUKE VİSİA 1.5 DCİ
320 LT 354 LT

STEPWAY JUKE göre bagaj hacmi olarak ta geri kalmış durumda JUKE daha geniş bir bagaj hacmine sahip.

NİSSAN JUKE DACİA STEPWAY GÜVENLİK HAKKINDA

 

Fiyat farklılığının güvenlik donanımlarından ve diğer extralardan kaynaklandığını söylemiştik dünyaca ünlü güvenlik test firması EURO NCAP firmasının değerlendirmesine göre JUKE bir adım ötede.

DACİA SANDERO STEPWAY 1.5DCİ  EURO NCAP NİSSAN JUKE VİSİA 1.5 DCİ EURO NCAP
4 PUAN 5 PUAN

NİSSAN JUKE VE DACİA STEPWAY KARŞILAŞTIRMALI ÖZELLİK TABLOSU

 

Bu yazımızın da sonunda gelmiş bulunuyorum umarım NİSSAN JUKE ve DACİA SANDERO STEPWAY karşılaştırmamızı tarafsız olarak gerçekleştire bilmişizdir. Aklında bu iki araç hakkında soru işareti olan arkadaşlarımız için yararlı bir makale olmuştur tüm detaylarını vermeye çalıştım eksik gedik gördüğünüz neresi varsa yorum kısmına yorum bırakarak bize ulaşa bilirsiniz böylelikle eksiklerimizi giderip daha yararlı bir yazı ortaya koya biliriz. Hepinize iyi günler diliyorum lütfen yararlandıysanız yorum bırakmayı unutmayın. İyi günler.

2 Replies to “DACİA SANDERO STEPWAY NİSSAN JUKE İNCELEME VE KARŞILAŞTIRMA”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir