Dacia Sandero Stepway 1.5 DCi mi? Hyundai i20 1.4 CRDi Jump mi?

DACİA STEPWAY VS HYUNDAİ İ20 KARŞILAŞTIRMASI

Dacia Sandero Stepway alacakların genelde hep aklını karıştıran B segmenti diğer araçlardan biri olan Hyundai i20 modeli bugun inceleme konuğumuz. Makalemizde sizler için Stepway’in ve Hyundai i20 modelinin artılarını ve eksilerini incelemeye çalışacağız.

İnceleme yaptığımız modellerden bahsedecek olursak Dacia Stepway 1.5 dCi Dizem Manuel ve Hyundai i20 1.4 Crdi Jump modelerinin 2017 yılı üretimlerini bu makalemizde kıyaslıyoruz.

Ford Fiesta ve Dacia Sandero Stepway Karşılaştırması Hakkındaki Makalemizi incelemek isteye bilirsiniz.

Dacia Stepway Ford Fiesta Karşılaştırması 

 

 

Dacia Sandero Stepway ve Hyundai i20 için Genel Puanlama durumu.

Genel puanlama durumuna baktığımızda Ekonomi olarak Sandero Stepway 2 puanlık bir farkla öne geçiyor. Performans konusunda bu iki B segmenti araç kafa kafaya ilerliyor. Güvenlik konusunda ise i20 modeli Sandero Stepway’e oldukça büyük bir fak atıyor.

 Stepway ve İ20 Teknik Özellik Kıyaslaması

 •  Dacia Stepway 1461 cc motor hacmine sahipken Hyundai 1396 cc motor hacminde 90 hp güç üretiyor buna karşılık Hyundai i20 daha küçük motor hacmine sahip olmasına rağmen 240 nm tork üretirken Dacia 220 nm tork üretiyor. Buradan da anlaşılacağı üzere daha küçük motorla daha fazla tork üreten Hyundai bir adım önde.
 • Dacia 5 ileri vitesle aracı yürütürken Hyundai 6 ileri vites tercih etmesi aracın daha rahat yol alması ve vites aralığı konusunda daha kısa aralıklar sunmasını sağlıyor.
 •  0-100 hızlanmasına bakacak olursak Dacia 0-100 aralığı 11.8 sn iken Hyundai İ20 bu konuda 12,1 ile geride kalıyor. Dacia Sandero Stepway Hyundai i20 ye göre 0-100 hızlanmasında bir adım daha önde.
 • En önemli konulardan biri olan yakıt tüketimi konusu incelendiğinde Stepway Şehir İçi 4,6 , Şehirler arası 3,7, Karma tüketim 4,0 gibi bir değer sunarken Hyundai İ20 Şehit içi 4,7, Şehirler arası 3,4, ortlama tüketimde 3,9 fabrika yakıt tüketim verileri sunuyor. Burada mukayyese yapmak oldukça zor şehir içi tüketimda Stepway öndeyken şehir dışı ve ortalam tüketimde Hyundai İ20 daha önde gibi görünüyor tabiki bu durum kullanıcılar tarafından test edilmesi ve yorumlanması gereken bir durum. Her iki modellinde 50 lt yakıt depo hacmine sahip olduğu bilindiğine göre şehir dışında i20 ile daha fazla yol gideleceği aşikar gibi duruyor.
 • Bagaj Hacmi konusunda stepway 320 lt iken i20 301 lt sınıf standartlarında bagaj hacmi sunuyor bu durumda 19 lt fazla bagaj hacmiyle Stepway önde.
 •  Güvenlik konusunda tartışılmaz liderlerden olan Euro Ncap iki araç içinde 4 puanını vermiş bu durumda güvenlik açısından Euro Ncap verilerince bir üstünlük söz konusu değil. 
 •  

DACİA SANDERO STEPWAY HYUNDAİ İ20 EURO NCAP VİDEOLARI

B segmenti araç alacak orta ekonomik sınıfı kullanıcılar için en önemli konulardan birisi güvenliktir bu konuda dünyaca markalaşmış Euro Ncap videolarını izleyerek güvenlik konusunda daha fazla bilgi sahibi ola bilirsiniz. Euro Ncap Hyundai i20 ve Dacia Sandero Stepway için hazırladığı test videoları aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
Hyundaiİ20EuroNcapVideo

 EuroNcapVideoHyundaiİ20

  Sandero Stepway ve İ20 karşılaştırmalı Teknik Özellik Tablosu 

   

  (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

  (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

  Daci Sandero Stepway ve Hyundai i20  için tüm bu teknik özellikleri tarafsızca yorumlamaya çalıştık umarım siz değerli okurlarımız için bu bilgiler faydalı olur ve aklınızdaki soru işaretlerini bir nebze olsun azalta bilmişizdir.
   

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir