DACİA SANDERO STEPWAY 0.9 TCE TURBO BENZİNLİ LPG HAKKINDA

DACİA SANDERO STEPWAY 0.9 TCE turbo Benzinli motor hakkında en çok merak edilen konulardan biriside aracın LPG uyumudur. Ülkemizde benzin fiyatlarının almış başını gidiyor olması benzinli SANDERO STEPWAY alacakların ve almış olanların LPG dönüşüm sistemlerine yönelmesine neden olmaktadır. STEPWAY 0.9 TCE Benzinli motor kullanıcıları için bu yazımızda aşağıda yer alan soruları tek tek cevaplamaya çalışacağız.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

  • DACİA SANDERO STEPWAY 0.9 benzinli motora LPG takılır mı?   
  • Motor çekişten düşer mi?
  • Supap yanması yapar mı?  
  • Yakıt Tasarrufum ne kadar olur?
  • LPG ile Dizel araçla fiat farkını ne kadar zamanda kaç km de kapatırım?
  • LPG den dolayı ileride sorun yaşamıyım?
  •  LPG taktıran kullanıcılar memnun mu?
  • Hangi bayiye taktıra bilirim?
  • Aracımın bagajı küçülür mü? 
  • LPG dolum ağzı için tamponu delmek gereklimi? 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Yazımızı okumadan önce Dacia Stepway Dizel ve Benzinli karşılaştırması. Dizel mi mantıklı ? Benzinli mi?  isimli yazımızı incelemek isteye bilirsiniz.

DACİA SANDERO STEPWAY 0.9 benzinli motora LPG takılır mı?  

STEPWAY 0.9 TCE Benzinli motor LPG uyumlu bir motor LPG dönüşüm sistemlerinin gün geçtikçe gelişmesi ve yeni ürünlerle piyasaya çıkması eskiden LPG takılamayan araçlara bile şu an LPG takıla biliyor olması bu sektörün ne kadar geliştiğini bize göstermekte. İnternet üzerinde yaptığımız araştırmalarda STEPWAY 0.9 TCE benzinli motora uyumlu birçok LPG dönüşüm sisteminin uyum sağladığını görüyoruz. Kısacası bu konuda içiniz rahat olsun 0.9 benzinli DACİA SANDERO STEPWAY’ e LPG uyumu konusunda sıkıntı yaşamayacaksınız.

DizelStepwaynezamankareder

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

MOTOR ÇEKİŞTEN DÜŞERMİ ?

LPG sektörü geniş bir yelpazeye sahip sizden 10 lira 20 lira fazla kazanacağım diye sizi yanlış yönlendiren bir usta yüzünden aracınız çekişten de düşer LPG taktırmışsınızdır ama tasarruf çok az olur vs. gibi konular mevcut bu yüzden doğru insanı bulmanız ve bu insanın sizi uyumlu LPG dönüşüm sistemine yönlendirmesi çok önemli.
Kendimden örnek verecek olursam daha öncelerde 1.4 benzinli motora sahip bir aracım vardı benzinde resmen beni üzüyordu yürütemiyordum aracı binmek istemiyordum daha sonra o muhteşem insanla tanıştım aracıma harika bir montaj ve LPG ayarı yaptı Eskişehir deki dükkânında. Eskiden 45-50 kr yakan aracım artık şehir içi 25 kr şehirlerarası 16-18 kr arası yakıyordu ve çekişten hiç düşmedi belki abartı gelecek aracımı benzine alıp kullandığımda sanki çekişten düşüyordu. Bu kısa hikâyeden sonra
Doğru sistemi ve doğru ayar yapıldığında aracınız çekişten düşmez benzinde aldığınız performansın aynısını LPG de alırsınız.

SUBAP ERİMESİ & YANMASI YAPARMI ?

Turbo beslemeli motorlarda sıkça karşılaşılan bir problem olan subap yanması olayı montajdan montaja farklılık göstermektedir OPEL ASTRA 1.4t modellerinde kronik olan bu soru hakkında biraz araştırma yapmıştım. Montajına göre bazı araçlarda 10.000 km de subap eriyor bazı araçlara ise 50.000 km LPG ile yol yapılmasına rağmen her hangi bir sorun yaşanmıyor. İşte yine aynı noktaya geldik usta ve montaj faktörüne diyeceğim o ki turbolu araçlarda subap erimesi konusu mevcut ama iyi bir usta, doğru sistem tercihi ve kaliteli bir montajla bu sorun ertelene biliyor.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

YAKIT TASARRUFU NE KADAR OLUR?

LPG li araçlarda temel tasarruf nedeni benzin ve LPG arasındaki litre balı fiyat farkından kaynaklanıyor bunu hepimiz biliyoruz. LPG dönüşüm işiyle uğraşan firmaların iddia ettiği oranlar değişmekte kimi firma biz %30 tasarruf ettiriyoruz kimi firma %40 tasarruf ettiriyoruz şeklinde beyanlarda bulunuyor.
Bununla ilgili ufak bir hesap yapıp bu alanı güncelleyeceğim.  
LPG’DEN DOLAYI İLERİDE SORUN YAŞARMIYIM ?

LPG sistemi olan araçlarda LPG gazının yapısından dolayı yağlama biraz daha zayıftır gerçi yeni geliştirilen yağlamalı sistemler ve LPG yakıtları mevcut ama onu hiç karıştırmıyorum. Bu konu dikkate alındığında ufakta olsa problem yaşama riskiniz mevcut ama kendimden örnek verecek olursam yıllarca LPG sistemli araca bindim bir sorun yaşamadım “doğru usta faktörü”.
Bu konuda ustamla yaptığım görüşmelerde bana söylediği “benzin gibi davranma 10 Bin Km bir bakımın varsa 8 Bin Km de periyodik bakımı ve LPG bakımını yaptır sorun yaşamazsın, ayrıca zaten LPG sisteminin de 2 yıl garantisi var bir sorun çıkarsa getir garantiden hallederiz.” Şeklindeydi. Sonuç olarak aracınızın bakımları konusunda daha hassas davranırsanız hiçbir sorun yaşamasınız.

ARACIMIN BAGAJI KÜÇÜLÜR MÜ ?

Stepneyi sökerek yerine LPG tankı montajlandığında stepneyi bagaja koymazsanız aynı bagaj hacmine sahip olursunuz tercih sizin stepneden feragat ettiğimizde hiçbir sorun kalmıyor ancak yok arkadaş ne olur ne olmaz ben temkinli adamım bagajımda stepne olacak derseniz durum aşağıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi. 

LPG dolum ağzı için tamponu delmek gereklimi? 

Tamponun delinmesini yada dolum ağzının aracın altında sırıtmasını istemiyorsanız montaj yaptırdığınız bayiden dolum ağzını depo kapağının içine yapmasını isteye bilirsiniz.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

LPG TAKTIRAN KULLANICILAR MENUN MU?

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bu konuda aşağıdaki videoları inceleyerek bilgi sahibi olabilir ve sayfamıza yorum yaparak içeriğimizi zenginleştire bilirsiniz. Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

daciastepwaylpgvideo

Dacia Sandero Stepway LPG montaj video

Makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir